Kuidas valida oma koju sobiv energiasalvesti

Apr 12, 2024
5
min lugemine

Isiklik energiajaam on iga päevaga saamas tavapärasemaks nähtuseks kodumajapidamises. Tuhanded inimesed on juba paigaldanud endale päiksepaneelid. Paljud neist on ette võtnud ka järgmise sammu, milleks on energiasalvesti kasutuselevõtt, et toodetud energiat kodustes tingimustes salvestada ja seda sobival ajahetkel tarbimisse võtta. Turul on saadaval väga erinevas hinnaklassis ja erinevate funktsioonidega lahendusi. Kuidas siis ikkagi valida oma koju õige energiasalvesti ja milliseid näitajaid valiku tegemisel jälgida? 

Arvuta välja oma keskmine tarbimine

Energiasalvesti valikul on oluline jälgida, et soetatav lahendus oleks töökindel, usaldusväärne ja salvesti vastaks sinu majapidamise energiavajadusele.

See tähendab, et energiasalvesti valimisel tuleks esmalt välja selgitada oma keskmine kodune energiatarbimine. Salvesti töötsükkel on üks ööpäev ja kõige optimaalsem on arvutus teha talveperioodi päevase tarbimise pealt. See annab võimaluse öösel salvestit laadida ja päeval salvestatud elektrit tarbida. Suvel jätkub salvestatud energiast ka öise energiavajaduse katmiseks.

Selgita välja vajaminev võimsus

Järgmine otsustuskoht energiasalvesti valimisel on inverteri võimsus. Inverter peab olema täpselt nii suur, et see suudaks katta kõigi sinu koduste majapidamisseadmete üheaegse käivitamise. Oletame, et sinu kodu tarbib talvepäevadel tunnis keskmiselt 3 kWh elektrit. Pannes üheaegselt tööle soojuspumba, boileri, sauna, ahju ja veekannu, võib koormus ajutiselt mitu korda suureneda.

Kui tarbimine on suurem kui inverteri maksimaalne lubatud koormus, siis võib see koduse elektrisüsteemi tasakaalust välja viia. Vajaminevat võimsust saad hinnata oma tarbimisgraafikult. Pane kõik seadmed tööle ja vaata, kui suur on elektritarbimine, nii saad kätte maksimaalse võimsuse.

Aku mahutavuselt ei maksa kokku hoida 

Paljud energiasalvesti ostjad langevad selle vea ohvriks, et soetavad endale kõige odavama seadme või minimaalse mahuga salvesti, mõeldes, et sinna saab hiljem mahtu juurde lisada. Kahjuks ei pruugi see alati olla võimalik. 

Kui siiski peaks selguma, et soetatud energiasalvesti akust ei piisa koduse tarbimisvajaduse katmiseks, siis tuleb uurida, kas süsteemile on võimalik täiendavalt akusid juurde lisada. Paratamatult toimub kõigis akudes aja jooksul teatav keemiline reaktsioon, mis vähendab akude mahutavust, mis võib tingida selle, et soetatud uued akud ei toimi koos kasutatud akudega või nende kasutegur on madalam.

Kolmandaks tuleb arvestada, et energiasalvestite tehnoloogia areneb suure hooga. Ostes täna endale väikesemahulise energiasalvesti, võib tekkida olukord, kus kahe aasta pärast sellele lisaakusid juurde soetada ei saa, sest uued moodulid ei ühildu enam eelmistega.

Seega on soovitus energiasalvestisse investeerides mõelda pikemalt ette ning osta pigem veidikene suurema akuga seade, kui sellelt kokku hoida.

Erinevused ühefaasilise ja kolmefaasilise süsteemi vahel

Oluline on ka uurida, kas pakutav energiasalvestussüsteem on ühe- või kolmefaasiline. Eesti majapidamistes on üldjuhul kasutusel kolmefaasiline vool. Näiteks vajab küttekatel enamasti tööstuslikku kolmefaasilist voolu. Kui tarbimiskoormus on kõrgem, siis ühefaasilisest süsteemist ei piisa, sest see suudab ära katta vaid valgustite ja televiisori energiavajaduse.

Enamasti on kolmefaasilise elektrisüsteemi puhul jaotatud elektri koormus faaside peale ära. Kolmefaasilise süsteemi murekoht on aga asünkroonsus. See tähendab, et kui üks faas on ülekoormatud, võib salvesti hakata mittekoormatud faaside kaudu elektrit otse võrgust tarbima. Nii võib juhtuda, et isegi kui soovitakse kasutada salvestatud energiat, võib kodune elektrivõrk ikkagi energiat võrgust tarbida.

Jälgi aku laadimiskiirust

Energiasalvesti aku laadimist ja mahalaadimist juhib BMS (battery management system). Kui süsteemil on kasutusel ebaefektiivne BMS, siis võib see vähendada aku eluiga, mille tulemusena muutub aku laadimise ja mahalaadimise kiirus aeglasemaks.

Soovides akut odavamatel tundidel täis laadida, ei pruugi seade end selle ajaga täis laadida ja aku tegelik potentsiaal jääb kasutamata.

Back-up funktsioon

Kindlasti tuleb enne energiasalvesti väljavalimist uurida, kuidas süsteemil on lahendatud back-up-funktsioon. Päikesepaneelide omanikud ilmselt teavad, et kui võrgus on rike, siis võib ka elekter kaduda, kuna inverter ei suuda koduses elektrivõrgus sagedust hoida. 

Sarnane olukord võib tekkida siis, kui tarbimiskohta on lisatud energiasalvesti. Et seda vältida, siis tuleb juba enne ostu uurida, kas konkreetne seade suudab sagedust hoida ja toimib võrguvaba off-grid elektrijaamana. Selle funktsiooni olemasolu saab määravaks just elektrikatkestuste korral. Mõni salvesti võib katkestuse tagajärjel muutuda ka ühefaasiliseks või anda voolu ainult läbi salvesti küljes oleva pistiku.

Tulekahju ennetamise süsteemi olemasolu

Tulekahju ennetamise süsteem on ülimalt oluline energiasalvesti valimise parameeter ja lihtsamatel mudelitel ei pruugi seda funktsiooni olemas olla. Tulekahju ennetamise süsteem on mehhanism, mis käivitub tulekahju korral ja funktsiooni eesmärk on muuta süsteem ohutuks.

Selle mehhanismi puudumine võib kaasa tuua päästeameti kohustuse ehitada energiasalvesti jaoks välja eraldi tuletsoon. Lisaks on tulekahju ennetamise funktsiooni puudumine tõsine risk majapidamisele, juhuks kui süsteemis peaks rike tekkima.

Veendu, et energiasalvestil oleks ka juhtimissüsteem

Veel enne energiasalvesti ostu tuleks välja selgitada ka see, kas salvestil on olemas rakendus või juhtimissüsteem, mis võtab arvesse energiahindu ja võimaldab analüütikat jälgida. Juhtimisfunktsioonita energiasalvesti on vaid poolik lahendus.

Maksimaalset säästu on energiasalvesti abil võimalik saavutada siis, kui sellel on ka nutikas juhtimissüsteem, mis võtab arvesse nii senist tarbimist kui ka kõiki muid sisendeid, sealhulgas energiahindu. Juhtimissüsteem peab võimaldada seadme reaalajas jälgimist ja andmete analüüsimist, et optimeerida oma energiatarbimist, tuvastada probleeme ja teha teadlikumaid otsuseid oma energiakasutuse osas.

Garantii ja tehniline tugi

Viimane ja kõige olulisem asi on uurida, kas energiasalvestil on olemas pikaajaline garantii ja usaldusväärne klienditugi, mis pakub abi nii paigalduse, seadistamise kui ka hoolduse osas. 

Internetist seadmeid otsides võib leida soodsaid pakkumisi, kuid nendega ei pruugi kaasas käia vajalikku kliendituge. Nii võib uue seadme paigaldamine ja hooldus muutuda korralikuks peavaluks, halvemal juhul isegi maha visatud rahaks.

Õige energiasalvesti valimine ja hea partneri leidmine on oluline eeldus, et oma uuest seadmest maksimumi võtta. Valides sobiva võimsuse ja vajalike funktsioonidega energiasalvesti, võid tunda end oma kodus kindlalt. Seda ka siis, kui ülejäänud tänaval on tuled kustus ja elekter ära.

Baasmudeli hind 13 969€ või 183€ / kuus
Aitäh!
Sinu sõnum on edukalt saadetud.
Midagi läks valesti! Proovi palun veel kord.
Teised artiklid
Saada päring
See on Teie esimene samm – investeering tulevikku, säästes samal ajal nii keskkonda kui ka muidugi Teie pere rahakotti.

Võtame Teile peagi ühendust, kuid mitte hiljem kui 24h.
Aitäh!
Sinu sõnum on edukalt saadetud.
Midagi läks valesti! Proovi palun veel kord.