Aasta on alanud krõbedate külmakraadide ja erakordselt kõrgete elektrihindadega. 4. jaanuaril said börsipaketi omanikud tõeliselt ehmatava üllatuse osaliseks, kui ööpäeva keskmine börsihind kerkis tavapärasest kümme korda kallimaks. Kõrgeimal tunnil tuli elektri eest välja käia 1896 eurot megavatt-tunnist. See tähendab, et õhtusöögi soojendamine ja kotleti praadimine maksis tol õhtul 4 eurot, elektrikerisega saunas käik aga koguni 100 eurot.
Keskmisest kõrgemaid elektrihindu prognoositakse uuesti ka märtsikuusse, mil Soome Olkiluoto tuumajaam läheb hooldusse ja on rohkem kui kuu aega rivist väljas.
Kõigil on meeles, mis toimus elektrihindadega aasta-kaks tagasi, kui hinnad püstitasid rekordeid ja keegi ei teadnud, mida järgmine päev toob. Venemaa elektrivõrgust lahti ühendamine, Narva elektrijaamade tootmisplokkide sulgemine ja elektriautode arvu kasv võivad tagasi tuua 2022. elektriturul valitsenud olukorra. Praegu on õige aeg mõelda, kuidas end selleks ette valmistada, et elektrihinnad ei tekitaks hirmu.
Kuidas pöörata energiaturul toimuv enda kasuks ja mida antud olukorras teha, et kulud kontrolli all hoida? Loe, millised on 5 sammu elektriarve vähendamiseks.
Esimene ja kõige lihtsam samm elektriarve vähendamiseks on jälgida oma tarbimist. Kui võimalik, siis lükka energiat nõudvad tegevused kellaaegadele, mil elekter on soodsam. Kasutades elektriboilerit või teisi elektrit tarbivaid seadmeid, on mõistlik neile paigaldada jälgimisseade, mis jälgib börsihinda ning kõrge hinna korral lülitab seadme ajutiselt välja.
See meetod toimib hästi, kui päevas on üksikud tunnid, mil elektrihind on kallis. Enamasti on need tunnid hommikul 7-10 ja õhtul 17-21 vahel.
Kui aga elektrihind püsib kõrge terve ööpäeva jooksul, siis ei ole ajastamisest suurt kasu, eriti kui võtta arvesse, et külmade ilmadega ei ole kütte väljalülitamine võimalik.
Teine võimalus oma rahakoti kaitseks on börsihinna asemel valida fikseeritud elektripakett, mis aitab vältida hinnakõikumisi. Samal ajal tasub arvesse võtta, et fikseeritud pakett on keskmisest börsihinnast alati veidi kallim ning tarbija katab kõik riskid.
Meelerahu säilitamiseks on fikseeritud pakett aga igati hea idee, seda eriti siis, kui sa ei soovi või sul puudub võimalus elektritarbimist ajastada, näiteks olukorras, kui sul on kodus elektriküte.
Kolmas võimalus elektriarve vähendamiseks on alustada isikliku energiataristu väljaarendamist. Esimene samm selleks on päikesepaneelide paigaldus.
See lahendus võimaldab sul ise enda tarbeks elektrit toota ja ülejäävat energiat võrku tagasi müüa. Tarbides päikesepaneelidega toodetud elektrit, saab aasta lõikes märgatavalt elektrikulu vähendada. Lisaks ei pea sa enda toodetud ja tarbitud elektrilt maksma võrgutasu. Vaadates tänast kodust elektriarvet, siis pea poole sellest moodustavad erinevad võrguettevõttele makstavad tasud.
Võrku müüdud elektri arvelt tekib ettemaks, mida saad kasutada perioodidel, mil päikesepaneelidest toodetud elektrist ei piisa.
Päikesepaneelide suurim tootlus on mõistagi suvel, ent tänapäevased paneelid on efektiivsed ka talvel. Tehnoloogia areneb pidevalt ning täna kasutusel olevad paneelid on juba märgatavalt paremad kui need, mida pakuti 5-7 aastat tagasi. Lisaks on uuematel päikesepaneelidel oluliselt pikem kasutusaeg. Tänased paneelid peavad vastu 25-30 aastat.
Paigaldades koju energiasalvesti, saad osta elektrit siis, kui elekter on odav, seda salvestada ning kasutada ajal, mil börsihind on kallis. Kui salvesti maht on suurem kui kodune tarbimisvajadus, on võimalus ka energiasalvesti abil talletatud elekter tagasi võrku müüa.
Salvesti saab tänapäeval paigaldada sisuliselt igasse majapidamisse. Näiteks Ampere + kolmefaasiline lahendus on võimalik ühildada otse sinu koduse elektrivõrguga. Energiasalvestit saab juhtida manuaalselt või läbi nutika juhtimisprogrammi, mis on ühendatud Nord Pooliga. Juhtimisprogramm jälgib börsihindu ja juhib optimaalselt kodust energiatarbimist.
Tulles tagasi 4. jaanuari näite juurde, said energiasalvesti omanikud eelneval öösel salvesti täis laadida ja salvestatud energiat 4. jaanuari päeval kasutada. Seega said nad sel päeval elektrit tarbida 7-10 korda soodsamalt.
Eriti tõhus on paigaldada päikesepaneelid koos energiasalvestiga. See võimaldab lisaks võrguelektrile ka päikesepaneelidega toodetud elektrit kodustes tingimustes salvestada ning vajalikul ajahetkel kasutusse võtta.
Selle lahenduse puhul saab ühe keskmise majapidamise suvine elektritarbimine praktiliselt omaenda energiaallikatest kaetud. Tunduvalt väheneb ka talvine elektriarve.
Võrreldes erinevaid lahendusi elektriarve vähendamiseks, on just see variant täna kõige tõhusam. Ampere+ akulahendus sisaldab ka inverterit, mis tähendab, et päikesepaneelide paigaldamiseks lisaseadet paigaldama ei pea.
See, kui palju elektriarvelt on võimalik potentsiaalselt säästa, sõltub tarbimisharjumustest ning koduomaniku poolt kasutusele võetud meetmetest.
Elektritarbimise käsitsi reguleerimisega võid säästa orienteeruvalt 10-15% elektrikuludest. Tõde on aga see, et elektri börsihind on teada vaid päev ette ja tuleb valmis olla, et mõnel päeval võib elektrihind olla püsivalt kõrge. Sellisel juhul ei oma ajastamine nii suurt efekti.
Fikseeritud pakett tagab stabiilsuse ja kaitseb ootamatuste eest – teades oma keskmist tarbimist, saad juba ette välja arvestada, kui suureks sinu elektriarve ühel või teisel kuul kujuneb.
Kasutades energiasalvestit, päikesepaneele või mõlemaid, saad suvel teenida ja talvel 25-50% elektriarvest säästa. Kokkuvõttes annab see sulle aastas 2000 euro eest lisaväärtust.
Ootamatult kõrgete börsihindade korral on energiasalvesti abil tekkiv sääst veelgi suurem. Siis võib ainuüksi juba ühes päevas teenida kuni 25 eurot. Juhul kui peaks korduma 2022. aasta hindadega sarnane situatsioon, võib keskmisesse eramajja paigaldatud süsteem luua isegi kuni 1000 eurot lisaväärtust ainuüksi ühe kuu jooksul.
Lisaks elektriarve vähenemisele on energiasalvesti abiks ka siis, kui tekib elektrikatkestus. Eriti kasulik on see seade maapiirkondades, kus rikke kõrvaldamine võib võtta mitu päeva.
Kui energiasalvesti saab juhtimisrakenduselt info, et torm on tulekul, siis läheb salvesti tormivalmiduse režiimi ja hakkab energiat ette salvestama. Kui elekter kaob, siis lülitub kodune elektrisüsteem ümber salvestises talletatud elektrile. 20 kWh seadmega saab keskmine majapidamine hakkama 2-3 ööpäeva. See on oluliselt mugavam lahendus kui generaator ning sa ei pea muretsema, et maja jääb pimedaks või sügavkülmik üles sulab.
Energiasalvesti saab paigaldada ka kortermajale. Elektrikatkestuse korral tagab energiasalvesti, et maja soojasõlm ja välisuksed toimivad, samuti töötab lift ja üldvalgus. Tänapäevastel kortermajadel on sageli päikesepaneelid juba katusele paigaldatud. Sellest järgmine samm on energiasalvesti, mis võimaldab elektrit talletada.
Arvestades, et jaanuari kõrged elektrihinnad ei jää sel aastal kindlasti viimaseks, siis tasub läbi mõelda, millised sammud sinu majapidamises on kõige otstarbekamad. Iga leibkonna elektritarbimine on erinev ja ühte ainsat soovitust elektriarve vähendamiseks anda ei saa.
Kui soovid paigaldada oma koju energiasalvesti ja päikesepaneelid, siis Ampere+ aitab leida just sinu majale kõige sobivama lahenduse. Päikesepaneelide ja energiasalvesti tellimine ja paigaldus käib kiirelt. Ooteaeg on 1-2 nädalat. Nii saad kevadele ja suvele vastu minna juba oluliselt kindlama enesetundega.